O nama

Vatrogasna zajednica grada Jastrebarsko najviši oblik organiziranosti vatrogastva u gradu Jastrebarsko

Temeljna zadaća VZG Jastrebarsko je provedba vatrogasne djelatnosti utvrđena zakonima i propisima koji uređuju sustav vatrogastva u Republici Hrvatskoj.
Članice i članovi VZG Jastrebarsko rade na unapređenju vatrogastva i zaštite od požara, te obavljaju i druge poslove kojima se podupire vatrogasna djelatnost i ostvaruju ciljevi i zadaci Zajednice.
VZG Jastrebarsko na dobrovoljnoj osnovi provodi vatrogasnu djelatnosti, te promiče, razvija i unapređuje zaštitu od požara i vatrogastvo.
Vatrogasna zajednica grada Jastrebarsko ustrojena je u četiri operativna područja koja sačinjavaju dobrovoljna 27 vatrogasna društava.
Operativna područja provode preventivnu djelatnost, organiziraju pokazne vježbe, organiziraju osposobljavanje i usavršavanje vatrogasaca i druge aktivnosti vezane za provedbu vatrogasne djelatnosti.

od 1929.

godine

Vatrogasna župa Jastrebarsko, tadašnjeg sreza Jastrebarsko, osnovana je 1929. godine kao preteča današnje Vatrogasne zajednice grada Jastrebarskog s osnovnim ciljem, da se zajedničkim stručnim snagama i tehnikom okolnih vatrogasnih društava – unaprijedi vatrozaštita na području Jaske i njene šire okoline.

Sudionici prvog tečaja Vatrogasne župe Jastrebarsko 1936. godine
Dio delegata na skupštini 1959. godine

Osnivanje i rani razvoj (1929.-1940.)

Vatrogasna župa Jastrebarsko osnovana je 1929. godine, nakon odluke Hrvatsko-slavonske vatrogasne zajednice. Osnovna svrha bila je unapređenje vatrogastva, suradnja društava te tehničko usavršavanje. Prvi predsjednik bio je Stanislav Prahir. U to vrijeme župa je okupljala 9 dobrovoljnih vatrogasnih društava s 659 članova. Do 1937. broj društava povećao se na 20, uz preko 1200 vatrogasaca, a Vatrogasna župa postala je ključna organizacija za zaštitu imovine i očuvanje hrvatskog identiteta.

II. svjetski rat

Tijekom NDH, vatrogasna društva prešla su pod nadležnost ratnog režima. Mnogi članovi su mobilizirani, a rad vatrogasnih župa ograničen. Nakon rata, obnova djelovanja započela je pod kontrolom vlasti, a od 1948. godine vatrogasna organizacija dobiva podršku kroz novi zakon.

(1950.-1990.)

Uveden je sustav financiranja vatrogasnih društava putem lokalnih zajednica. Šezdesetih godina počinje nabava motornih štrcaljki i vozila, a osnivaju se nove organizacijske strukture poput općinskih odbora. Vatrogasni savez općine Jastrebarsko postaje središnji organizacijski organ, nabavlja vozila i širi mrežu društava.

Domovinski rat

Vatrogasni savez Jastrebarsko formira ratne timove za zaštitu ljudi i imovine, a društva su usklađivala aktivnosti s obranom zemlje. Donacije iz inozemstva pomogle su u nabavi ključne opreme.

Poslijeratno razdoblje

Od 1994. godine općine preuzimaju financiranje vatrogastva. Osnovane su Vatrogasne zajednice općina, a Vatrogasna zajednica grada Jastrebarsko nastavila je rad s 25 društava. Modernizacija uključuje nabavu novih vozila, povećanje tehničke opremljenosti i ulaganje u edukaciju članova.

VZG Jastrebarsko sudjeluje na svim državnim natjecanjima, organizira vatrogasne tečajeve i kampove za mlade. Pokrenute su preventivne i edukacijske aktivnosti u vrtićima i školama.

Vatrogasna zajednica aktivno sudjeluje u kulturnim događanjima, s ponosom ističući šest puhačkih i dva tamburaška orkestra.

Današnje stanje

VZG Jastrebarsko broji 25 DVD-a, s ukupno 1950 članova (410 mladih). Godišnje bilježe više od 100 intervencija, sudjeluju u protupožarnim aktivnostima i kontinuirano ulažu u opremu i obuku. Organizacija ostaje predana očuvanju tradicije i unaprjeđenju vatrogasne djelatnosti u korist zajednice.

Danas

Vatrogasna zajednica garad Jastrebarsko je danas jedna moderna, napredna, aktivna zajednica koja brine za povijest i prati sve trendove budućnosti za dobrobit svih građana grada Jastrebarsko i Republike Hrvatske.